Szyfrowanie bez męczarni !

Przez całe lata byłem ‚wyznawcą’ zabezpieczania prywatnych danych przy pomocy TrueCrypta. To właśnie tym programem mam zaszyfrowane prawie wszystkie nośniki nie systemowe. Sprawa dotychczas prosta, miałem zainstalowanego TC pod linuksowymi maszynami oraz na jednym komputerze z windowsem i podobnie w pracy. Przez te lata raz tylko trafiła się sytuacja że coś poszło nie tak i straciłem dostęp do szyfrowanej partycji (ale to nie ma związku z dalszą częścią wpisu).

Onegdaj poszukiwałem sposobu aby zaszyfrować w zainstalowanym Debianie na dysku, partycje /home oraz /backups . No i w oczywisty sposób trafiłem na informacje o systemie LUKS (obsługiwanym poprzez cryptsetup). Generalnie zalet jest cała masa, ale najważniejsze to :

  • Działa w 95% dystrybucji bez potrzebu dodawania jakiegokolwiek pakietu.
  • Obsługa już na etapie init-a czyli w chwili rozruchu można podmontowac zaszyfrowane systemy plików
  • Jest bardzo powszechny i na otwartej licencji , zatem w kwestii ‚gardłowej’ usterki jest szansa na pomoc ze strony społeczności.
  •  w razie usterki systemu (utraty bootwania) dowolna płyta Live daje nam dostęp do danych.

Dwie bardzo przydatne cechy (bardzo!) :

  • środowiska graficzne (Gnome, KDE, LXDE), po wykryciu nośnika zaszyfrowanego LUKS poproszę o hasło i… to wszystko , mamy dostęp do danych. Prościej się nie da !
  • W przypadku nośników usb GENIALNĄ cechą jest to iż pod systemami windows mamy dostępny (oczywiście darmowy i na licencji GPL) pakiet FreeOTFE, który jest dokładnie interpretacją LUKSa ! Zatem mamy dostęp do danych pod systemami XP/Vista/Seven. Z własnych doświadczeń zdecydowanie zalecam, wykonać inicjalizację nośnika pod linuksem (np. cryptsetup luksFormat /dev/sdc1 ), ALE tak utworzony wolumin formatować pod windowsem na NTFS (właśnie poprze FreeOTFE). Mamy naprawdę wygodny nośnik do bezpiecznego przenoszenia danych. I w odróżnieniu od TrueCrypta oprogramowanie musimy instalować TYLKO pod windowsem, a linuks obsługuje ‚tak po prostu’
Nie będę powielał istniejących już poradników dlatego polecam googla, oraz od siebie linki w temacie :
Szyfrowanie bez męczarni !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s