Portable apps ‚po swojemu’

Jako użytkownik systemów linuksowych nie ‚wyrzekam’ się też używania wszechobecnych systemów Microsoftu.
I nie mam zamiaru pisać kolejnych elaborat nad wyższością jednego nad drugim, gdyż idealny system operacyjny po prostu nie istnieje. Jest pewna cecha oprogramowania dla windows, której mi brakuje w świecie linuksa, a mianowicie aplikacji ‚portable’ czyli jedno plikowych (bądź jednofolderowych programów), zupełnie oderwanych od zależności systemowych czy też lokalizacji skąd mają zostać uruchomione. Zatem można je trzymać na dowolnej partycji, pendrive a praktycznie jedynym wymogiem jest aby lokalizacja była dostępna do zapisu (a i to nie zawsze).
Istnieje projekt http://portablelinuxapps.org , użycie FUSE daje dobre efekty , ale nie idealne, i mimo wszystko programy te są dość wymagające jeśli chodzi o zależności systemowe (test na Ubuntu 9.04 – 60% programów nie zadziałała ).
Wracając do windowsowego świata, wyznacznikiem standardów w przygotowywaniu aplikacji portable jest Thin App od Vmware (wirtualizator aplikacji), jednak zdecydowana wada to ogromny koszt licencji .
Dlatego dla wszystkich fascynatów , ALE nie tylko ponieważ takie ‚pakowanie’ aplikacji do jednego pliku jest doskonałe też dla twórców oprogramowania – taką alternatywą jest projekt Cameyo http://www.cameyo.com . Nie jest pozbawiony wad, jednak kilkanaście testów dało doskonałe rezultaty (o wiele lepiej niż linuksowe portable appsy), generalnie wszystko działa tak jak powinno, a dodatkowym plusem jest licencja pozwalające na komercyjny użytek !

Portable apps ‚po swojemu’

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s